Wymiana opon - co mówi prawo?

Wymiana opon - co mówi prawo?

Na chwilę obecną w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, niemniej jednak jest już zgłoszony projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obowiązek wymiany opon na zimowe. Według założeń projektu, wymiana opon na zimowe miałaby obowiązywać od 1 listopada do 31 marca. Ustawodawca zmienia też wymaganą minimalną głębokość bieżnika opon na nie mniejszą niż 4 mm. Ustawa przewiduje też sankcje za niedostosowanie się do nowych przepisów w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 zł dodatkowa opcja polegająca na odholowaniu pojazdu na parking policyjny i utratą dowodu rejestracyjnego. Szacunkowe dane podają, że w Polsce opon zimowych używa około 95 proc. kierowców.

Wymiana opon – czym się różni opona letnia od zimowej?

wymiana oponGeneralnie rzecz ujmując opony zimowe, letnie i wielosezonowe posiadają zasadnicze różnice zarówno pod względem konstrukcji jak również materiałów z których są wykonane. Pierwszą z podstawowych różnic jest bieżnik opony. W przypadku opon przeznaczonych na sezon ciepły bieżnik zazwyczaj posiada stosunkowo duże i raczej płaskie “klocki” oraz dość szerokie kanały odprowadzające. Duża powierzchnia styku do rozgrzanej powierzchni drogi daje dużą przyczepność, a szerokie kanały odprowadzające pomagają usunąć wodę podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Bieżnik opony przeznaczonej do jazdy w niskich temperaturach charakteryzuje się dużą ilością nacięć i lamel. Zwiększone są kanały odprowadzające wodę i błoto pośniegowe na boki. Duża ilość lamel i nacięć nie tylko sprawia, że opona łatwiej “wgryza” się w powierzchnię pokrytą śniegiem lub lodem, ale również podczas jazdy po suchej nawierzchni dużo bardziej pracuje, a tym samym szybciej się nagrzewa w niskich temperaturach, co poprawia jej przyczepność do nawierzchni drogi.

Innym kluczowym elementem różniącym opony letnie od zimowych jest skład mieszanki, z której opona jest wyprodukowana. Generalnie rzecz ujmując opony letnie mają twardszą mieszankę z większą ilością sadzy co zapewnie, że opona zachowuje swoje parametry nawet podczas jazdy w upalny dzień po mocno rozgrzanym asfalcie. Materiały, z których wytworzona jest opona zimowa są z natury bardziej miękkie, mniej odporne na wysokie temperatury, ale za to nie tracące właściwości w niskich temperaturach. Opona letnia w niskiej temperaturze, bardzo twardnieje, jej konsystencja staje się zbliżona do plastiku i traci swoje właściwości.

Ten problem nie dotyczy opony zimowej, która zachowuje bardzo dobre właściwości plastyczne w niskiej temperaturze, ale za to podczas wysokich temperatur przegrzewa się, robi się zbyt miękka i tym samym dużo łatwiej traci przyczepność oraz stabilność nadwozia samochodu podczas jazdy w zakręcie. Innym negatywnym aspektem jazdy na oponach zimowych w lecie, jest zwiększony hałas podczas jazdy oraz bardzo przyspieszone zużycie bieżnika – czasem nawet nowe opony zimowe po jednym sezonie jazdy w lecie są do wyrzucenia. Opony zimowe wykonany są z miękkiej gumy z dużą ilością krzemionki.

Wymiana opon – kiedy zmieniać opony na zimowe?

            To jest pytanie, które wzbudza najwięcej kontrowersji i dyskusji. Nie istnieje jednoznacznie wyznaczony termin odpowiedni do wymiany opon na zimowe. W praktyce większość kierowców szturmuje mechaników i wulkanizatorów w dniu pierwszych opadów śniegu. Pomimo, że większość z kierowców naśmiewa się ro roku, że zima znów zaskoczyła drogowców, to bardzo często tak samo dzieje się z kierowcami, których “nagły i zupełnie nieoczekiwany” opad śniegu w Grudniu zastaje z letnimi oponami. Naszym zdaniem najlepiej przyjąć ogólne wytyczne producentów opon, którzy w końcu zaprojektowali i wyprodukowali opony z konkretnymi założeniami. Ogólnie przyjętym zaleceniem producentów opon jest wymiana opon na sezon zimowy, w momencie, gdy średnie temperatury dzień/noc spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. Podobnie ma się sytuacja z wymianą opon w sezonie wiosenno/letnim. Jeżeli średnie temperatury dzień/noc stabilizują się na poziomie powyżej 10 stopni Celsjusza to warto wymienić opony na letnie.

Wymiana opon – które opony wybrać?

W naszej pracy klienci bardzo często zadają nam pytanie co Panowie polecacie? Jak to w życiu bywa, ilu ludzi tyle opinii – nie inaczej jest w przypadku wyboru opon. W naszej praktyce rozróżniamy dwie kwestie, które mają znaczący wpływ przy zakupie opon:

  1. Informacje techniczne – porada eksperta lub doświadczenie
  2. Czynnik konsumencki – budżet, podejście do bezpieczeństwa, styl jazdy etc.

Jeżeli chodzi o wiedzę techniczno-ekspercką, to istnieje kilka prostych, ale uniwersalnych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby opony były:

  • w dobrym stanie – głębokość bieżnika, jakość gumy, wiek opon, uszkodzenia mechaniczne
  • w odpowiednim rozmiarze do danego pojazdu i felgi
  • dobrane do sezonu (zima lub lato)
  • Dobrane parametrami do upodobań klienta

W dużej mierze o decyzji zakupu nowych opon decyduje czynnik konsumencki, czy wartości takie jak: budżet, styl jazdy, samochód, przebiegi roczne, stosunek do bezpieczeństwa itp.

W naszej codziennej pracy polecamy klientom, aby sprawdzali parametry opony wynikające z testów i porównań firm zajmujących się testowaniem opon. Jeżeli chodzi o opony zimowe to sugerujemy, aby unikać najtańszych opon, których jakość i trwałość może nie być na odpowiednim poziomie. W przypadku osób nie dysponujących dużym budżetem, nie jeżdżących zbyt dużo i szybko zalecamy rozważenie opon z tzw. średniej półki. Jeżeli chodzi o opony letnie, to z naszego doświadczenia większość opon radzi sobie dobrze z suchymi nawierzchniami, a problemy zaczynają się podczas jazdy w warunkach deszczowych. W związku z tym zalecamy rozważenie zakupu opon, których parametry związane z jazdą po mokrej nawierzchni są jak najwyższe. Reszta to kwestia zasobności portfela i fantazji kierowców. Jak już wspomnieliśmy jest tyle opinii

Wymiana opon – czy warto kupować opony wielosezonowe?

Odpowiedź na takie pytanie jest wielowymiarowa. Jak zwykle, doradzając klientom, staramy się kierować zdrowym rozsądkiem i to samo sugerujemy naszym klientom. Jeżeli klientem jest zamożny człowiek, dla którego samochód jest nie tylko środkiem transportu, ale również dumą i hobby. Klient jeździ dużo i dynamicznie, a do tego bezpieczeństwo jego oraz jego bliskich jest mu bliskie serca, to raczej będziemy sugerowali opony z górnej półki dostosowane do warunków pogodowych oraz stylu jazdy klienta. Sytuacja będzie zupełnie inna, gdy klientem jest starsza Pani/Pan, którzy mało jeżdżą, posiadają mały samochód i do tego poruszają się z małymi prędkościami głównie po okolicznych miejscowościach. Jeżeli na dodatek będą dysponowali ograniczonym budżetem, to zdecydowanie opony wielosezonowe będą godne polecenia. Jak łatwo się domyślić opona wielosezonowa jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy oponą letnią i zimową. Idą za tym oczywiste kompromisy związane z jej parametrami w określonych warunkach drogowych. Jak to często bywa coś za coś.