Autoryzowany Stacja Obsługi, czy Niezależny Serwis - co wybrać?

Autoryzowany Stacja Obsługi, czy Niezależny Serwis - co wybrać?

Wstęp

Serwisowanie i naprawa samochodów to temat, który dotyczy większość dorosłych osób, i często jest w tym temacie sporo kontrowersji i obiegowych opinii. Jak wiemy świat się bardzo szybko zmienia, a wraz z tym zmianie ulegają nie tylko same samochody, ale także ich obsługa i naprawa. Ponadto potrzeby i wymagania kierowców również się zmieniają. Coraz częściej pojawia się pytanie, gdzie serwisować moje auto…?
aso plusy i minusy
Zacznijmy od tego, czy trzeba serwisować auto w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO)? Takie pytanie jest szczególnie zasadne, gdy samochód jest objęty gwarancją producenta. W dzisiejszych czasach coraz więcej producentów samochodów reklamuje się gwarancją na 3, 5 lub nawet 7 lat. Do tego powszechnym jest przekonanie, że samochód objęty gwarancją musi być serwisowany i naprawiany w ASO. Prawda jest taka, że od 2010 roku na terenie Unii Europejskiej nie ma takiego obowiązku. Dzięki dyrektywie GVO, nieuczciwe i monopolistyczne praktyki producentów samochodów zostały ograniczone, a każdy właściciel pojazdu ma prawo wyboru, czy chce serwisować i naprawiać swój pojazd w ASO, czy niezależnym serwisie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o GVO.

Aby ułatwić odpowiedź na powyższe pytanie przytoczymy praktyczne plusy i minusy zarówno serwisów ASO, jak i Serwisów Niezależnych.

Autoryzowany Stacja Obsługi – plusy i minusy?

Plusy:

 • Specjalistyczna wiedza – ASO niewątpliwie mają przewagę polegającą na dostępie do wiedzy technicznej, schematów, szkoleń
 • Zaplecze oryginalnych części zamiennych – w tej kwestii przewaga ASO polega na tym, że mają szybki dostęp do części do samochodów swojej marki, co w przypadku serwisów niezależnych może być bardziej utrudnione, szczególnie przy nowych modelach samochodó
 • Kompleksowa obsługa – zazwyczaj ASO oferują całkowicie kompleksową obsługę auta, od sprzedaży, naprawy, aż do odkupienia używanego samochodu.
 • Wysoki standard obsługi – przynajmniej w teorii, każdy serwis ASO ma kompleksowe podejście do klienta, ładne poczekalnie, sympatyczny personel serwujący kawę, wyszkolonych pracowników Biura Obsługi Klienta.

Minusy:

 • Wysoka cena części i usług – jest oczywistym, że większość napraw i usług serwisowych można wykonać za dużo niższą stawkę w serwisach niezależnych
 • Duża biurokracja – każda naprawa, często nawet wymiana żarówki wymaga przejścia przez kilka osób i podpisania wielu papierkó
 • Brak indywidualnego podejścia do klienta – pomimo profesjonalnego podejścia serwisom ASO jest stosunkowo ciężko wyrobić sobie długotrwałe i przyjacielskie relacje z klientami. W dużej mierze wiąże się to z rotacją pracowników oraz wielkością samego serwisu.
 • Niedogodna lokalizacja – serwisy ASO najczęściej są ulokowane w okolicach dużych miast, na przedmieściach i często nie są blisko naszego domu, czy pracy.

Niezależny Serwis Samochodowy – plusy i minusy?

Plusy:

 • Indywidualne podejście – w większości przypadków klient ma bezpośredni kontakt z właścicielem, który prowadzi serwis od wielu lat. Właściciel zna nie tylko właściciela, ale również bardzo dużo szczegółów na temat jego auta
 • Dogodna lokalizacja – bardzo często serwis niezależny jest położony po sąsiedzku, co ułatwia logistykę przy zostawianiu i odbieraniu auta
 • Brak biurokracji – wygoda przy zostawianiu auta, szybkie wypełnienie prostego zlecenia i zapisanie zakresu usterek
 • Niższe ceny – w większości przypadków ceny w niezależnych serwisach są zdecydowanie bardziej przystę
 • Bardziej wszechstronna wiedza – serwisy niezależne naprawiają problemy starszych samochodów i wielu marek. Za tym idzie doświadczenie, które często trudno osiągnąć w ASO przy specjalizacji w danej marce. Mając kilka samochodów w rodzinie, możemy je wszystkie serwisować w jednym miejscu.
 • Zaufanie wynikające z relacji – znając właściciela serwisu, z którym współpracujemy od lat wiemy, ze nas nie oszuka i będzie starał się nam doradzić najlepiej jak potrafi.

Minusy:

 • Mniejsza wiedza specjalistyczna – w przypadku skomplikowanych usterek serwisy ASO mają w tym temacie przewagę doświadczenia i dostępu do oryginalnych materiałów technicznych.
 • Utrudniony dostęp do części – w przypadku nowszych i mniej typowych modeli dostęp do części zamiennych poza siecią dealerską może być
 • Niższy standard obsługi – w wielu przypadkach serwisy niezależne ustępują serwisom ASO w kwestii Biura Obsługi Klienta, profesjonalnego podejścia, poczekalni itp.
 • Nie zawsze kompleksowa obsługa – dość często serwisy niezależne nie mają możliwości kompleksowej obsługi samochodu włączając w to myjnie, czy przeglądy techniczne. Ten problem jest rzadziej spotykany w większych serwisach niezależnych, ale małe warsztaty mają z tym problem.

Podsumowanie…

Wróćmy zatem do naszego pytania, gdzie serwisować nasze auto, w ASO czy z Serwisie Nieautoryzowanym. Tak naprawdę to jest to kwestia świadomego wyboru właściciela pojazdu. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak wiek auta, marka i model. Zakres naprawy, zasobność właściciela, dostępność godnego zaufania serwisu nieautoryzowanego i wiele innych czynników ma również znaczenie w podjęciu decyzji.
niezależny serwis samochodowy plusy i minusy
Według nas należy do sprawy podejść racjonalnie i podjąć decyzję na podstawie wiedzy i konkretnych argumentów – część z nich podaliśmy u góry. Być może wybór tego gdzie serwisujemy nasze auto powinno być zróżnicowane od rodzaju i zakresu usługi, która jest nam w danym momencie potrzebna. W przypadku rutynowych serwisów, czy też standardowych napraw warto rozważyć usługi serwisów niezależnych. W przypadku skomplikowanych i trudnych do zdiagnozowania usterek pewnie lepiej udać się do ASO. Wydaje nam się to logiczne. Podobnie zachowujemy się, gdy udajemy się do lekarza. Z wiekszością rutynowych problemów zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu lub naszego zaufanego doktora. W przypadku, gdy wymagane są dodatkowa badania, diagnoza lub gdy nasz problem zdrowotny okaże się bardziej poważny, nasz doktor odsyła nas do odpowiedniego specjalisty. Raczej nie miałoby sensu, aby z przeziębieniem udawać się do profesora medycyny, który jest wybitnym chirurgiem i operuje na otwartym sercu…

Może warto podobnie podejść do napraw i serwisowania samochodów. Świadomy i racjonalny wybór wydaje nie być najlepszą poradą z naszej strony. Pozdrawiamy serdecznie.